Oto Koltuğu Alacaklara 10 Tavsiye

Geçen gün bir mail aldım... Zaten çocuk oto koltuğu araştırıyordum:) Üzerine bir de tam konuyla ilgili bir bilgi maili alınca hemen paylaşayım dedim...

Sabancı Topluluğu’nun online alışveriş platformu Kliksa, çocukların araç içindeki güvenliklerinin sağlanması için kullanılan oto koltuklarının seçiminde dikkat edilmesi gereken 10 altın noktayı açıklamış. Tabi ki araç içinde bulunan çocuğun kaza ya da darbe anında oturduğu yerden fırlayıp savrulmasını önleyen koltukların seçiminde en önemli nokta, koltuğun güvenli olması:) Benim araştırmalarımda en iyi marka Britax-Römer :) Tüm modellerini incelemek isterseniz BURAYI TIKLAYABİLİRSİNİZ

Ben de modeller ve seçimi ile ilgili detaylı bir yazı üzerine çalışıyorum:) Ama koltuk almadan önce dikkat edileceklere bir göz atmanızı şiddetle öneririm. Yeterki o çocuklar kucakta taşınmasın arabada. Çünkü bu koltuklara bakarken insanın aklı hep kaza anına odaklansa da aslında olay günlük trafikte ufak sıkıntıları da içeriyor. Hele ki İstanbul gibi korkunç trafiğiyle efsane bir ilde yaşıyorsanız her an ufak darbeler de almanız mümkün. Arabada çoğunlukla uyuyan bebek ve çocuklar için gerçekten emniyetli bir koltuğa bağlı olmak aklınıza gelemeyecek yaralanmaların önüne geçecektir. O yüzden lütfen ama lütfen 5 dakikalık bir yola da gitseniz çocuğunuzu araba koltuğuna oturtun.

Güvenli oto koltuğu seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalar neler?

  1. Çocuğun boyuna, kilosuna, yaşına ve kullanılan arabaya uygun koltuk seçin. Her oto koltuğunun kilo ve yaş sınırı farklı olabilir.
  2. Avrupa Güvenlik Standardı’na (ECE sertifikası) uygun, onaylı koltukları tercih edin.
  3. Bebek oto koltuğunun araca en güvenli ve kolay şekilde monte edilmesini sağlayan ISOFIX (International Standard Organisation Fix) bağlantısı veya emniyet kemeri olup olmadığına dikkat edin.
  4. Koltuğun kaza anındaki darbe basıncını emen özel köpük malzemeye sahip olup olmadığını kontrol edin.
  5. 5 noktalı emniyet kemeri olan oto koltuklarını seçin. Eski model oto koltukları çoğunlukla 3 noktalıdır ve 5 noktalılar kadar güvenli değildir.
  6. Koltuğun ekstra baş, boyun güvenliği sağladığına ve yan destekleri bulunup bulunmadığına dikkat edin.
  7. Alacağınız oto koltuğunun arabanızın koltuğuyla uyumlu olup olmadığını kontrol edin.
  8. Oto koltuğu kumaşının terlemeyi aza indirgeyen teknik kumaşlardan ve yıkanabilir cinsten olmasına özen gösterin.
  9. Çocuğunuzun konforu için oto koltuğunun yatış ve yükseklik pozisyonlarını inceleyin.
  10. Çocuğu oto koltuğuna oturtup kaldıracak olan ebeveynler olduğu için, kendi açınızdan kullanım rahatlığına da dikkat edin.